erbČeské Petrovice Okres Ústí nad Orlicí

Úvod > Obec > Aktuality > Běžkování v Orlicku v zimě 2014-2015

Běžkování v Orlicku v zimě 2014-2015

17.3.2015

S přicházejícím jarem je čas hodnotit končící zimu z pohledu Sdružení obcí Orlicko jako subjektu snažícího se provozovat kvalitní lyžařské běžecké stopy na Orlicku.  V této zimě poprvé nejen v tradičním regionu Bukové hory a Suchého vrchu, ale nově na Dolní Moravě a  s novou rolbou i v oblasti Jeřábu mezi Červenou Vodou a Králíky.

Na Dolní Moravě se podařilo ve spolupráci s obcí Dolní Morava vytvořit a hlavně výborně udržovat desítky kilometrů stop a to jak pod Klepáčem a Malým Sněžníkem, ta i na druhém hřebeni v okolí Slamníku s napojením na stopy nad Starým Městem pod Sněžníkem .  A pokud se polským partnerům podaří v příštích letech zprůjezdnit trasu  na Schronisko, získá náš region další desítky kilometrů strojově upravovaných stop.

V oblasti Jeřábu, kde novou rolbu provozuje obec Červená Voda, jsou  tratě  upravovány již řadu let.  Letos nepřálo počasí, kdy málo sněhu a nástupy do tras v nižších polohách limitovaly počty dnů, kdy se dalo upravovat lyžařské trasy.

Trasy v okolí Bukovky a Suchého vrchu  již tradičně přilákaly stovky a tisíce běžkařů na desítky  kilometrů upravovaných stop. Rolba poprvé vyjela sice až 19. ledna , ale od té doby minimálně dvakrát týdně upravovala stopy mezi Mladkovem, Suchým vrchem, Červenovodským sedlem, Bukovou horou a Štíty. Díky nižší sněhové pokrývce v polohách pod 700 m. n.m.  se nepodařilo upravovat stopy do okolních obcích po celou zimu, ve vyšších polohách však stopa zůstává kvalitní i do těchto jarních dnů. S provozem lyžařských stop souvisí jak výběr parkovného na Červenovodském sedle, tak i zájem sponzorů. Všem platícím parkujícím i sponzorům patří poděkování za přízeň a za pomoc obcím snížit náklady na úpravu  stop. Děkujeme i všem obcím a městům Orlicka, které ze svých rozpočtů provoz lyžařských tratí významně podporují.

S letošní zimou se rozloučíme s příznivci kvalitních lyžařských stop v sobotu 21.3. na Suchém vrchu grilovanou kýtou a vzpomínáním, jak to bylo v letošní bílé stopě krásné.

Petr Fiala, předseda Sdružení obcí Orlicko