erbČeské Petrovice Okres Ústí nad Orlicí

Úvod > Obec > Historie obce

Historie obce

ČESKÉ PETROVICE je horská obec ve spodní části Orlických hor, která patřila panství Kyšperskému.Část obce je po obou stranách potoka Orlička., který se u Pastvin vlévá do Divoké Orlice. Průměrná teplota se pohybuje kolem 3,9 °C. Plošná výměra 629 ha.

Osidlování

Jelikož dnes nemůžeme přesně zjistit rok osídlení a vyměřování, protože nebyly nalezeny spolehlivé údaje, můžeme předpokládat, že České Petrovice byly založeny ve stejné době jako ostatní okolní obce.
Německé Petrovice jsou prvně jmenované v kupní smlouvě z r. 1568. Mladkov s původním jménem Wilkenstadt byl založen Vítkem r. 1357. Vlčkovice jsou prvně uvedeny v kupní smlouvě v roce 1513 , Klášterec byl snad založen ve 13. stol. Pány Dürenholz. Bartošovice založeny v r. 1250. Freivalde (naproti Čiháku v Polsku) v r. 1574. Ostrov roku 1570 (zrušena obec po roce 1945). Steinbach roku 1564( nyní Kamenčík v Polsku ). K tomuto místu se váže zajímavá poznámka v „Zemské knize“. V roce 1581 se dohodl Zdeněk z Waldstejna, pán Kralického panství s Georgem Bremem toho času rychtářem, na Steinbachu, že na místo starého hraničního jasanu, který se již stářím rozpadl, vysadí jasan nový. Tento strom je symbolem hranice mezi Čechami a Kladskem. Jasan je chráněný a snad stojí dodnes.  Rothflüssl – Červený potůček  ( zrušená vesnice za hranicemi). Založení sousední vesničky není přesně známo, ale jmenována již v r. 1599.
Dle sdělení p. Skaly kupce a kronikáře Kyšperka se objevuje v souvislosti s údaji o hranicích panství Kyšperka z roku 1568 název obce České Petrovice. Další zmínka o vesnici je 19. 3 1601, kdy Adam z Waldsteina prodal Kyšperské panství Georgu Stutenbergovi.
Přesný obraz vývoje a velikosti naší obce určuje opis z daňového výpisu z r. 1654, který je uložen v zemském archivu v Praze. Sedláků, přesněji řečeno majitelů gruntů, bylo tenkrat 18, malých rolníků 9 a ostatních chalupníků přibližně 29 nebo 30. Dle ústního vyprávění pana Ant. Umlaufa z čp. 154 byla povinnost roboty následující: Větší sedláci 3 dny v týdnu s celým potahem dle příkazu pána. Jiní poddaní 20 dní sečení kosou a opravy cest. Dále byl každý majitel zemědělské usedlosti povinen ročně připravit část území na ornou půdu.

Pověst o vzniku jména České Petrovice

O vzniku jsou dvě podobné pověsti.
První uvádí, že mezi prvními osídlenci byl Čech jménem Petr, podle něhož byla obec pojmenována.
Druhá uvádí, že Peter byl jediným člověkem který přežil nejmenovanou nakažlivou chorobu. Tím prý vzniklo jméno České Petrovice, je zajímavé, že ze začátku to byla obec česká a teprve později se poněmčila. Prvními osídlenci byli dřevaři, kteří si stavěli chalupy v údolí u hospodářství čp. 149. Pro nedostatek pitné vody z pramenů, byly chalupy stavěny podél o něco většího potoka. Mezi první selské usedlosti patřilo čp. 33 – panský hostinec, které stálo u cesty vedoucí ke hranicím. ( Dnes z tohoto stavení je truhlářská dílna Živy a.s.) Ze starých náhodně objevených kupních smluv hospodářských usedlostí čp. 102 z roku 1660 )dnes Čejkovi a usedlosti čp. 112 z roku 1668 ( dnes Pokálenovi), kde majitelé jsou uvedeni jako první, se soudí, že osídlení horního konce probíhalo později. Při polních pracích se ještě nacházely zbytky dřívějšího zalesnění, což svědčí talé o tom že tato část byla zúrodňována později.

Jízdní řády platné od 5. 3. do 9. 12. 2017

Králíky-Mladkov-Pastviny-Klášterec n.Orl.-České Petrovice-Žamberk.xls

Letohrad-Nekoř-Pastviny-Klášterec n.Orl.-České Petrovice.xls

Místní akční plán vzdělávání - pozvánky na vzdělávací akce